Varšava (Polsko)

Varšava

Palác kultury ve Varšavě

Palác kultury ve Varšavě

Varšava je hlavním a zároveň největším městem Polské republiky a v průběhu historie musela nejednou čelit dějinným ústrkům. Varšavě zasadily tvrdý direkt obě hrůzné diktatury dvacátého století a mnohé rány osudu jsou na vzhledu metropole při březích řeky Visly patrné i v dnešních dnech. Přestože druhá světová válka proměnila v rozvaliny 80 procent města a následná rekonstrukce probíhající v bezohledném duchu socialistického realizmu nebyla zrovna citlivá, některé pamětihodnosti se podařilo přeci jen obnovit, což je třeba případ varšavského Starého Města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Poloha

Poloha: středovýchod Polska, Mazovské vojvodství, městem protéká řeka Visla

Souřadnice: 52° 13′ SŠ, 21° 02′ VD

Plocha: 517 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 716 855

Varšava - poloha na mapě
 
Publikováno: 21.04.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Varšava

13.06.2016 12:04 LOLbaba
---.isp.mcnet.cz

varšava se mi nelíbi...

21.03.2013 05:33 Polonia Warszawa
---.opera-mini.net

Vážení, kdybyste bez ideologického klišé měli psát pravdu o poválečné výstavbě Varšavy. Nemohli byste oponenout tak významné a unikátní projekty soc.realismu jako MDM, Marianstadt,nebo Muranów povstalý na ruinách ghetta. Ten z varšavanů kdo poznal špínu předválečného Muranova, je na novou Varšavu hrdý. To město má své jedinečné kouzlo a navíc spoustu parků mohu a chci doporučit:-)

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Počasí Polsko

Zpravodajství - Polsko

Akční letenky - Polsko

Fotogalerie - Varšava

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist